www.archiwum.mnd.pl
facebook profile
Sporadyczne i dziedziczne SLA różnią się w podstawach swoich przyczyn
12 May 2007
 

 

Większość badań nad SLA opartych jest na przypuszczeniu, że dwie formy SLA ( sporadyczna i dziedziczna ) mają podobną podstawę przyczyn. Teraz, naukowcy z University of Pennsylvania School of Medicine, odkryli całkowitą biochemiczną różnicę pomiędzy tymi dwoma wariantami choroby, sugerując, że obecne podejście do szukania leku na SLA powinno być zrewidowane.

 

 

Krzysztof Poniecki
Źródło: www.uphs.upenn.edu


 


Minocyklina jest nieskuteczna w SLA
05 May 2007
  Podczas corocznej konferencji American Academy of Neurology w Bostonie zostały ogłoszone rozczarowujące wyniki 9 miesięcznej próby minocykliny w SLA.

Krzysztof Poniecki:

Źródło: http://www.als-mda.org/research/news/070501als-site_minocycline_aan.html


Minocyklina jest antybiotykiem zaliczanym do grupy tetracyklin, która ma działanie neuroprotekcyjne czyli ochronne dla komórek nerwowych (hamuje aktywność kaspazy-1 i proces apoptozy).NIH nie znajduje żadnego wyraźnego klucza w SLA
02 May 2007

 

Raport wydany przez grupę brytyjskich i włoskich naukowców mówi, że żadne istotne różnice nie zostały znalezione w niedawnych badaniach 276 ludzi chorych na sporadyczne SLA i 271 zdrowych,


Dr Jennifer Schymick z Neurogenetics Laboratory z National Institutes of Health (NIH) i współpracownicy, którzy opublikowali swoje wyniki badań w kwietniowym wydaniu Lancet Neurology, pierwotnie zidentyfikowali 34 różnice w DNA próbek krwi chorych na SLA i zdrowych. Chorzy na SLA byli białymi obywatelami USA, bez rodzinnej historii SLA.

 

Pomiędzy zidentyfikowanymi różnicami kilka było w genach związanych ze szkieletem komórkowym ( który stanowi tak jakby rusztowanie komórki ) oraz genach, które wpływają na transport składników wewnątrz włókien nerwowych.


Krzysztof Poniecki


Źródło: http://www.als-mda.org/research/news/070420als_nih_dna.html

 


Hawking przymierza się do lotu w kosmos w 2009 r.
27 Apr 2007
 

Przez około cztery minuty brytyjski astrofizyk Stephen Hawking, na co dzień przykuty do wózka inwalidzkiego, cieszył się stanem zerowej grawitacji. W czwartek wziął udział w specjalnym locie, który ma być przymiarką do jego przyszłej podróży w kosmos.


"To było zdumiewające" - podsumował swoje wrażenia Hawking. "Kosmosie, nadchodzę!" - dodał, nawiązując do swoich planów odbycia lotu w Kosmos w 2009 roku.

Symulację stanu zerowej grawitacji osiąga się w specjalnie przystosowanym samolocie, który wznosi się i raptownie nurkuje. Pasażerowie w trakcie manewru przez około 25 sekund doświadczają wrażenia nieważkości. Boeing 727 z Hawkingiem na pokładzie pikował osiem razy.

65-letni brytyjski naukowiec jest jednym z najbardziej znanych fizyków teoretycznych. Zyskał sławę książką "Krótka historia czasu". Jest chory na stwardnienie zanikowe boczne i niemal całkowicie sparaliżowany. Z otoczeniem porozumiewa się za pośrednictwem syntezatora mowy - swoje wypowiedzi wystukuje na klawiaturze.

Nawiązując do swojej choroby Hawking podkreślił, że jego lot jest dowodem na to, że w tego rodzaju przedsięwzięciu każdy może wziąć udział.

Źródło: Gazeta Wyborcza


Astrocyty i SLA
21 Apr 2007
  SPAN>Dwa niezależne raporty z badań naukowców amerykańskich z Columbii i Harvardu po raz pierwszy pokazały, że astrocyty ( najliczniejsze i największe komórki glejowe w OUN), które transportują zmutowany gen, przyczyniający się do niektórych przypadków SLA, powodują śmierć motoneuronów. To wskazuje, że astrocyty mogą mieć wpływ na SLA, uwalniając toksyczny czynnik, który niszczy komórki nerwowe. Te badania naukowe, umieszczone 15 kwietnia w Nature Neuroscience, sugerują że rozwinięcie efektywnej terapii w SLA będzie wymagać pokonania destruktywnego efektu astrocytów i zastąpienia zniszczonych motoneuronów, być może poprzez transplantacje motoneuronów pochodzących z komórek macierzystych.

Krzysztof Poniecki

Astrocyty - są największymi komórkami glejowymi

, mają liczne wypustki, którymi m.in. otaczają synapsy, zabezpieczając przed wydostawaniem się neuroprzekaźników poza ich obręb. Uczestniczą też w metabolizmie neuroprzekaźników takich jak glutaminian, GABA, czy serotonina).


Źródła:

www.cumc.columbia.edu

www.alsa.org
<< Poprzedni ... 2 ... 4 ... 6 ... 8 ... 10 ... 12 ... 14 ... 16 ... 18 ... 20 ... 22 ... 24 ... 26 ... 28 ... 30 ... 32 ... 34 ... 36 ... 38 ... 40 ... 42 ... 44 ... 46 ... 48 ... 50 ... 52 ... 54 ... 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 Następny >>

Spis treści

Powered by CuteNews
SLA
MND