www.archiwum.mnd.pl
facebook profile

Pomóż nam pomagać innym –
Przekaż swój 1%!

KRS: 0000287744

Stowarzyszenie Dignitas Dolentium zajmuje się pomocą chorym na stwardnienie boczne zanikowe (SLA/MND). Jesteśmy organizacją utworzoną przez chorych i ich rodziny, których łączy chęć pomocy ludziom dotkniętym dramatem SLA. Wiemy nie tylko jak ciężka jest ta choroba i ile trudności się z nią wiąże, bo sami ich doświadczamy, ale również wiemy jak powinna wyglądać fachowa i profesjonalna opieka nad chorym na SLA.

Ulotka 1% - przód
Ulotka 1% - tył
Dowiedz się więcej
o stowarzyszeniu
Krótko o SLA
PIT 2019
PIT 2019 online

program do wypełniania zeznań podatkowych


Krzywdzące zmiany w projekcie Ministerstwa Zdrowia dla wentylowanych nieinwazyjnie
Dodano 19 Jul 2013

Zmiany dotyczą m.in. rozdzielenia świadczeń dla pacjentów wentylowanych mechanicznie w domu na: inwazyjnie oraz nieinwazyjnie. Świadczenia dla wentylacji nieinwazyjnej ograniczono do wizyty pielęgniarskiej i lekarskiej raz na kwartał (dotychczas była wizyta lekarska raz w tygodniu oraz wizyty pielęgniarskie dwa razy w tygodniu) oraz zlikwidowano usługi rehabilitacyjne. Usunięto również zapis o czasie poświęconym na wizyty w domu chorego.

Zaproponowane zmiany wpłyną negatywnie  na jakość życia wielu pacjentów. Chorzy wentylowani nieinwazyjnie w przypadku SLA często są przykuci do łóżka i całkowicie niesamodzielni, więc zabranie im pomocy pielęgniarki i fizjoterapeuty jest wysoce szkodliwe. Może to dotyczyć wielu różnych grup pacjentów. Do tego utrzymany będzie zakaz łączenia świadczeń co oznacza, że pacjenci wentylowani nieinwazyjnie obłożnie chorzy nie będą mogli skorzystać z długoterminowej opieki pielęgniarskiej i rehabilitacji w domu. Czyli zostaną z niczym.

Proponowany podział na pacjentów wentylowanych inwazyjnie oraz nieinwazyjnie - jako tych rzekomo sprawniejszych - jest sztuczny, bo chorzy wentylowani nieinwazyjnie są często leżący a zdarzają się pacjenci z rurką tracheotomijną chodzący. Jest to niemedyczne i arbitralne kryterium. Czy nie lepiej wprowadzić ocenę samodzielności pacjentów (stosowana powszechnie skala Barthel) i na jej podstawie decydować o poziomie pomocy? Dla NFZ byłoby to jednak gorsze rozwiązanie, bo oznaczałoby mniejsze oszczędności.
 
W związku z powyższym zwracamy się z prośbą o wystosowanie protestu do Ministra Zdrowia, aby wyrazić sprzeciw na tego typu zmiany oraz wpłynąć na odrzucenie zaproponowanego projektu rozporządzenia: 
uwagi-swiad.piel.i.op.dlugoter@mz.gov.pl .
 


Z poważaniem,
Prezes Paweł Bała
 

 Komentarze...
Powered by CuteNews
SLA
MND