www.archiwum.mnd.pl
facebook profile

Pomóż nam pomagać innym –
Przekaż swój 1%!

KRS: 0000287744

Stowarzyszenie Dignitas Dolentium zajmuje się pomocą chorym na stwardnienie boczne zanikowe (SLA/MND). Jesteśmy organizacją utworzoną przez chorych i ich rodziny, których łączy chęć pomocy ludziom dotkniętym dramatem SLA. Wiemy nie tylko jak ciężka jest ta choroba i ile trudności się z nią wiąże, bo sami ich doświadczamy, ale również wiemy jak powinna wyglądać fachowa i profesjonalna opieka nad chorym na SLA.

Ulotka 1% - przód
Ulotka 1% - tył
Dowiedz się więcej
o stowarzyszeniu
Krótko o SLA
PIT 2019
PIT 2019 online

program do wypełniania zeznań podatkowych


Lek na zmęczenie?
Dodano 19 Feb 2009

Naukowcy z Columbia University zbadali skuteczność modafinilu w ograniczeniu uciążliwego objawu przewlekłego zmęczenia, na które skarży się wielu cierpiących na SLA ( patrz artykuł: Zmęczenie w SLA). Jest to lek o działaniu silnie pobudzającym, używany obecnie w leczeniu m.in. narkolepsji, czyli choroby, w której chory nie może powstrzymać senności w ciągu dnia, np. robiąc zakupy nagle przewraca się i zapada w sen.


W badaniu uczestniczyły 32 osoby. Trwało ono 4 tygodnie. Ukończyło badanie 29 chorych. U 86% chorych przyjmujących modafinil, zauważono poprawę w porównaniu do 14% przyjmujących placebo. Nie zanotowano poważniejszych efektów ubocznych.


Ze względu na niewielką liczbę osób poddanych badaniu, potrzebne są kolejne z udziałem większej liczby chorych. Miejmy nadzieję, że ich wyniki okażą się równie pozytywne.Stosowanie tego leku nie jest obecnie zalecane chorym na SLA! Potrzebne są kolejne badania!


Źródło: www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedKomentarze...
Powered by CuteNews
SLA
MND