www.archiwum.mnd.pl
facebook profile

Pomóż nam pomagać innym –
Przekaż swój 1%!

KRS: 0000287744

Stowarzyszenie Dignitas Dolentium zajmuje się pomocą chorym na stwardnienie boczne zanikowe (SLA/MND). Jesteśmy organizacją utworzoną przez chorych i ich rodziny, których łączy chęć pomocy ludziom dotkniętym dramatem SLA. Wiemy nie tylko jak ciężka jest ta choroba i ile trudności się z nią wiąże, bo sami ich doświadczamy, ale również wiemy jak powinna wyglądać fachowa i profesjonalna opieka nad chorym na SLA.

Ulotka 1% - przód
Ulotka 1% - tył
Dowiedz się więcej
o stowarzyszeniu
Krótko o SLA
PIT 2019
PIT 2019 online

program do wypełniania zeznań podatkowych


Przełomowe badania nad komórkami macierzystymi
Dodano 12 Feb 2009

Dziennikarze wyróżnili w ten sposób odkrycie naukowców z uniwersytetów Harvard i Columbia, którym udało się wyhodować komórki macierzyste ze zwykłych komórek skóry osób chorych na SLA. Pozwoliło im to później wytworzyć z nich motoneurony, czyli komórki nerwowe, które umierają w przebiegu SLA.


Co odkrycie nam daje? Dzięki niemu naukowcy będą mogli po raz pierwszy obserwować w laboratorium jak przebiega na poziomie komórkowym ta choroba. Takie motoneurony wcześniej czy później będą obumierały w skutek SLA, a naukowcy będą mogli "na żywo" obserwować rozwój choroby szukając jej przyczyny lub mechanizmu działania, aby móc ją skutecznie wyleczyć.


Więcej o tym badaniu można przeczytać w sierpniowym artykule Gazety Wyborczej: "Nerwy jak nowe" autorstwa Wojciecha Moskala, który powstał przy współpracy z naszym stowarzyszeniem Dignitas Dolentium.


Źródło: www.alsa.org
Komentarze...
Powered by CuteNews
SLA
MND