www.archiwum.mnd.pl
facebook profile

Pomóż nam pomagać innym –
Przekaż swój 1%!

KRS: 0000287744

Stowarzyszenie Dignitas Dolentium zajmuje się pomocą chorym na stwardnienie boczne zanikowe (SLA/MND). Jesteśmy organizacją utworzoną przez chorych i ich rodziny, których łączy chęć pomocy ludziom dotkniętym dramatem SLA. Wiemy nie tylko jak ciężka jest ta choroba i ile trudności się z nią wiąże, bo sami ich doświadczamy, ale również wiemy jak powinna wyglądać fachowa i profesjonalna opieka nad chorym na SLA.

Ulotka 1% - przód
Ulotka 1% - tył
Dowiedz się więcej
o stowarzyszeniu
Krótko o SLA
PIT 2019
PIT 2019 online

program do wypełniania zeznań podatkowych


Toksyna botulinowa w leczeniu nadmiernego ślinienia
Dodano 19 Jan 2009

Badanie przeprowadzono na 20 pacjentach z SLA. Części z nich wstrzykiwano toksynę botulinową typu B do ślinianek przyusznych i podjęzykowych, a pozostałym dawano jedynie placebo. U 82% przyjmujących botulinę zauważono ograniczenie ślinienia, utrzymujące się przez 2 tygodnie. Po 3 miesiącach liczba ta spadła do połowy. Nie zauważono znaczących efektów ubocznych tego leczenia.


Toksyna botulinowa jest używana również w kosmetyce


Nadmierne ślinienie jest dużym problemem zwłaszcza u chorych mających tzw. opuszkowe SLA. Obecnie zaleca się stosowanie leków takich jak atropina (wyłącznie pod kontrolą lekarza). Miejmy nadzieję, że wstrzyknięcia toksyny botulinowej do ślinianek będą miały potwierdzone licznymi badaniami bezpieczne i skutecznie działanie w ograniczeniu nadmiernego ślinienia u chorych na SLA.

Chorych, którzy uznają za uciążliwy objaw nadmiernego ślinienia prosimy o kontakt z lekarzem prowadzącym, aby dobrać odpowiednie leczenie, celem wyeliminowania tego bardzo męczącego problemu.Jest to zabieg będący jeszcze w fazie badań, który nie jest stosowany jako standardowa procedura medyczna!


Źródło: www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed
Komentarze...
Powered by CuteNews
SLA
MND