www.archiwum.mnd.pl
facebook profile

Pomóż nam pomagać innym –
Przekaż swój 1%!

KRS: 0000287744

Stowarzyszenie Dignitas Dolentium zajmuje się pomocą chorym na stwardnienie boczne zanikowe (SLA/MND). Jesteśmy organizacją utworzoną przez chorych i ich rodziny, których łączy chęć pomocy ludziom dotkniętym dramatem SLA. Wiemy nie tylko jak ciężka jest ta choroba i ile trudności się z nią wiąże, bo sami ich doświadczamy, ale również wiemy jak powinna wyglądać fachowa i profesjonalna opieka nad chorym na SLA.

Ulotka 1% - przód
Ulotka 1% - tył
Dowiedz się więcej
o stowarzyszeniu
Krótko o SLA
PIT 2019
PIT 2019 online

program do wypełniania zeznań podatkowych


Kolejne badania na ludziach z użyciem MCI-186
Dodano 06 Jun 2008
 

Japoński koncern farmaceutyczny planuje rozpoczęcie drugiej serii badań na ludziach z użyciem leku o działaniu antyoksydacyjnym.


Naukowcy przypuszczają, że jednym z mechanizmów śmierci komórek nerwowych w przebiegu SLA jest tzw. stres oksydacyjny. Co to takiego? W trakcie normalnej pracy każdej z komórek naszego ciała powstają wolne rodniki mogące uszkadzać zdrowe komórki, zazwyczaj w zdrowym organizmie są one szybko unieszkodliwiane natomiast u chorych na SLA ten proces jest zaburzony dlatego wolne rodniki mogą uszkadzać motoneurony prowadząc do ich śmierci- jest to właśnie ów stres oksydacyjny.


Do tej pory testowano bardzo wiele przeróżnych substancji mających działanie neutralizujące wolne rodniki czyli antyoksydacyjne np.: witamina E, w leczeniu SLA. Niestety żadne z nich nie zakończyły się sukcesem. Kolejną próbą jest zastosowanie leku o nazwie MCI-186 przez Japończyków. Do tej pory przeprowadzono jedno badanie na niewielkiej grupie chorych (40) którego wyniki są niejednoznaczne. W całej grupie badanych nie zauważono żadnych statystycznie pozytywnych zmian. Jednakże zmiany pozytywne zaobserwowano u chorych we wczesnej fazie SLA, a do tego u wszystkich chorych był widoczny spadek poziomu wolnych rodników oznaczony na podstawie badania płynu mózgowo-rdzeniowego.


Kolejne badanie, tym razem na 200 pacjentach cierpiących na SLA ma pomóc w rozwianiu tych wątpliwości i potwierdzeniu skuteczności tego leku albo definitywnym jego odrzuceniu.

Lek opisany w artykule nie ma sprawdzonego działania w leczeniu SLA! Stosowanie go na własną rękę jest nieodpowiedzialne!Źródło: www.als.net/research


Powered by CuteNews
SLA
MND