www.archiwum.mnd.pl
facebook profile

Pomóż nam pomagać innym –
Przekaż swój 1%!

KRS: 0000287744

Stowarzyszenie Dignitas Dolentium zajmuje się pomocą chorym na stwardnienie boczne zanikowe (SLA/MND). Jesteśmy organizacją utworzoną przez chorych i ich rodziny, których łączy chęć pomocy ludziom dotkniętym dramatem SLA. Wiemy nie tylko jak ciężka jest ta choroba i ile trudności się z nią wiąże, bo sami ich doświadczamy, ale również wiemy jak powinna wyglądać fachowa i profesjonalna opieka nad chorym na SLA.

Ulotka 1% - przód
Ulotka 1% - tył
Dowiedz się więcej
o stowarzyszeniu
Krótko o SLA
PIT 2019
PIT 2019 online

program do wypełniania zeznań podatkowych


Próba kliniczna z dwoma kombinacjami leków
Dodano 18 Dec 2007
 

Na tegorocznym sympozjum amerykański naukowiec Paul Gordon zaprezentował wyniki badań uzyskanych przez prowadzony przez niego zespół uczonych.

Do badania wyselekcjonowano 2 grupy chorych, w której każdy przyjmował rilutek. Jedna grupa otrzymywała 2 leki: minocyklinę i kreatynę, a druga: celecoxib i kreatynę. Celem badania było wykazanie, który zestaw leków o działaniu neuroprotekcyjnym bardziej służy chorym na SLA i nadaje się do dalszych badań, które mogłyby potwierdzić ich ewentualna skuteczność. Po pół roku przyjmowania obu leków przez chorych, naukowcy doszli do wniosku, że najlepsze efekty przynosi kombinacja celecoxibu i kreatyny i te leki stosowane razem będą przedmiotem dalszych badań.


Pomimo tego iż wyniki są obiecujące to należy również spojrzeć na nie krytycznie. Badania były prowadzone na niewielkiej liczbie chorych i dlatego nie mogą być traktowane jako wiążące. Dodatkowo zarówno celecoxib jak i minocyklina przyjmowane pojedynczo przez chorych nie wykazały pozytywnych efektów.

 

Leki przedstawione w tym artykule nie mają potwierdzonego działania w SLA! Stosowanie ich na własną rękę jest nieodpowiedzialne!


Na podstawie tłumaczenia Jacka Królaka.


Źródło: http://www.mndassociation.org/


 


Powered by CuteNews
SLA
MND