www.archiwum.mnd.pl
facebook profile

Pomóż nam pomagać innym –
Przekaż swój 1%!

KRS: 0000287744

Stowarzyszenie Dignitas Dolentium zajmuje się pomocą chorym na stwardnienie boczne zanikowe (SLA/MND). Jesteśmy organizacją utworzoną przez chorych i ich rodziny, których łączy chęć pomocy ludziom dotkniętym dramatem SLA. Wiemy nie tylko jak ciężka jest ta choroba i ile trudności się z nią wiąże, bo sami ich doświadczamy, ale również wiemy jak powinna wyglądać fachowa i profesjonalna opieka nad chorym na SLA.

Ulotka 1% - przód
Ulotka 1% - tył
Dowiedz się więcej
o stowarzyszeniu
Krótko o SLA
PIT 2019
PIT 2019 online

program do wypełniania zeznań podatkowych


Czy istnieje wspólna przyczyna rodzinnego i sporadycznego SLA?
Dodano 16 Aug 2007
 

W latach '90 odkryto, że mutacja genu kodującego enzym SOD1 występuje u chorych na rodzinne SLA. Enzym SOD1 jest odpowiedzialny za oczyszczanie otoczenia komórek nerwowych z niebezpiecznych dla nich substancji jakimi sa wolne rodniki. Mutacja genu powoduje powstawanie białka o wadliwej budowie tworzącego enzym SOD1. Naukowcy zauważyli, że zamiast chronić komórki nerwowe przed zagrożeniem sam staje się dla nich śmiertelnym wrogiem doprowadzając do ich niszczenia.


Do tej pory enzym SOD1 o niewłaściwej budowie znajdywano jedynie u chorych na rodzinne SLA. Natomiast wg najnowszych badań zmienione SOD1 występuje również u chorych ze sporadycznym SLA, pomimo tego że nie posiadają oni mutacji genetycznej. Jak zatem powstaje wadliwy enzym? Niestety tego nie wiemy.


Odkrycie to przybliża naukowców i lekarzy do poznania uniwersalnego mechanizmu, który stoi za wszystkimi przypadkami SLA. Ponadto w niedalekiej przyszłości będziemy posiadali łatwy sposób na diagnozę SLA, ponieważ odkrycie wadliwego enzymu SOD1 będzie wskazywało na SLA u danego pacjenta.

 

Artykuł dotyczy JEDYNIE przedklinicznych badań naukowych.


Źródło: http://www.ncbi.nlm.nih.gov


Powered by CuteNews
SLA
MND